GAZETKA

Gazeta "Zdrowe Nogi" Nr: 30

Pobierz pdf
WstępPaznokcie – odbicie naszego zdrowiaPrawidłowy rozwój i pielęgnacja stóp małego dzieckaProfesjonalny gabinet pielęgnacji stóp – niezbędne inwestycje i wyposażenieZmiany w obrębie płytki paznokciowej wywołane urazamiJak zadbać o kondycję zimą?PEELING: regulowanie procesów odnowy komórkowej w naskórkuProfesjonalna pielęgnacja w gabinecie kosmetycznym – zabieg złuszczający do korygowania niedoskonałości skórnych.Czy stopy zdradzają nasz charakter?

mgr Julita Pietrzak
Zmiany w obrębie płytki paznokciowej wywołane urazami
 


W trakcie wykonywania codziennych czynności nasze paznokcie z różną intensyw­nością narażone są na urazy mechaniczne, powodujące zmiany w ich strukturze. Urazy mogą być jednorazowe lub stanowić stały element drażniący, zaburzając tym samym prawidłowy wzrost płytki paznokciowej. Do najczęściej spotykanych zmian będących następstwem urazu możemy zaliczyć: krwiaki podpaznokciowe, onycholizę, szpono­watość płytki, łamliwość paznokci czy coraz częściej spotykany problem wrastających paznokci.

Krwiak podpaznokciowy
Jest wynikiem pourazowego uszkodzenia łożyska wywołującego podpaznokciowe krwawienie. W krótkim czasie po urazie można zaobserwować pojawienie się czarnobrązowej lub ciemnoczerwonej plamy pod płytką paznokciową. Czasami podczas gojenia dochodzi do zapadnięcia się paznokcia, w takiej sytuacji odradza się wykonywania jakichkolwiek zabiegów w obrębie płytki paznokciowej, ponieważ krwiak podpaznok­ciowy stanowi najważniejsze rozpoznanie różnicowe rozpoczynającego się czerniaka łożyska paznokcia.

Szponowatość płytki paznokciowej (Onychogryphosis)
Najczęściej w wyniku długotrwałego urazu płytka paznokciowa przybiera charakterys­tycznie zakrzywiony, szponowaty kształt. Płytka paznokciowa jest znacznie zgru­bia­ła, bardzo twarda, przebarwiona i nie przy­lega do łożyska, a jej wzrost jest znacznie spo­wolniony. Skrócenie paznokcia często jest utrud­ione ze względu na ich znaczne pogrubienie, dlatego piłuje się je szlifierką obrotową.
Głównym czynnikiem powodującym szpo­no­watość paznokci jest długotrwały ucisk spowodowany noszeniem zbyt ciasnego obu­wia. Czynnikiem predysponującym mogą być także przewlekłe zaburzenia krą­że­nia żylnego i paluch koślawy oraz zaburzenia rogowacenia. Zmiany dotyczą głównie paznokci stóp, głównie palucha i częściej występują u kobiet, niż mężczyzn.

Oddzielenie płytki paznokciowej od łożyska (Onycholysis)
W wyniku rozwłóknienia części łożyskowej paznokcia dochodzi do oddzielenia się części zewnętrznej od części łożyskowej. Oddzielenie się płytki paznokciowej od łożyska rozpoczyna się od jej wolnego brzegu ku obłączkowi i zachodzi powoli. Przyczyny oddzielenia się płytki są różne, głównie są to urazy związane np. z pracą zawodową. Niekorzystny wpływ ma zbyt częste moczenie rąk powodujące groma­dzenia się wody w dystalnej części płytki paznokciowej, co prowadzi do maceracji tej części paznokcia, a w konsekwencji jej od­dzielenia się od łożyska. Przyczyną tej dole­gliwość bywają również zakażenia bakteryj­ne, grzybicze oraz choroby ogólnoustrojowe, jednak najczęstszą przyczyn nadal pozostają urazy. W przypadku, w którym możemy wykryć przyczynę onycholizy, leczenie po­lega na jej usunięciu, a odstające części paznokcia ucina się. W oddzielających się płytkach paznokciowych często dochodzi do zakażeń, dlatego stosuje się miejscowe środki odkażające.

Łamliwość paznokci
Łamliwość płytki paznokciowej objawia się wyszczerbieniem i rozwarstwieniem wol­nego brzegu płytki paznokciowej lub jej pęknięciami wzdłuż bruzd pionowych. To bardzo częste schorzenie, które można za­obserwować u pacjentów gabinetów kosme­tycznych. Przyczyną może być niewłaściwy manicure, częsty kontakt z chemikaliami, środkami piorącymi, częstym malowaniem i zmywaniem paznokci. Do powstania łam­liwości może przyczynić się częste mo­cze­nie i suszenie rąk. Ścieńczenie i pobruzdo­wa­nie płytki paznokciowej może być również następstwem zaburzeń troficznych.

Wrastające paznokcie (Unguis incarnatus)
Wrastające paznokcie to schorzenie polegające na wrastaniu bocznej krawędzi płytki paznokciowej w wał okołopaznokciowy. Przyczyną tego schorzenia w większości przypadków jest niewłaściwa technika ob­cinania paznokci „na okrągło” lub zbyt krót­ko. Zbyt głębokie wycięcie bocznych krawędzi paznokcia powoduje zmniejszenie odległości pomiędzy bocznym wałem oko­łopaznokciowym. Wówczas paznokcie nie mogą swobodnie rosnąć, a ich boczne kra­wędzie zaginają się powoli wrastając w skórę.
Poza niewłaściwą pielęgnacją, powodem wrastania paznokci, są urazy spowodowane uciskiem wywołanym zbyt ciasnym obuwiem. Początkowym objawem jest nieprzy­jemny ucisk w wale okołopaznokciowym z pojawieniem się w tym miejscu nadmiernego rogowacenia i odcisków, co powoduje pierwsze dolegliwości bólowe. W kolej­nym stadium dochodzi do rozwoju stanu zapal­nego z obrzękiem oraz podniesioną tempe­raturą objętego nim miejsca. Bardzo często dochodzi do zakażeń bakteryjnych (zano­kcicy), ropnego zapalenia obejmującego wał okołopaznokciowy i łożysko paznokcia. Z czasem dochodzi do przerostu ziarniny.
Roz­wojowi stanu zapalnego sprzyja nad­potliwość, dlatego bardzo ważne jest noszenie przewiewnego obuwia umożliwiającego odparowywanie wilgoci.