GAZETKA

Gazeta "Zdrowe Nogi" Nr: 30

Pobierz pdf
WstępPaznokcie – odbicie naszego zdrowiaPrawidłowy rozwój i pielęgnacja stóp małego dzieckaProfesjonalny gabinet pielęgnacji stóp – niezbędne inwestycje i wyposażenieZmiany w obrębie płytki paznokciowej wywołane urazamiJak zadbać o kondycję zimą?PEELING: regulowanie procesów odnowy komórkowej w naskórkuProfesjonalna pielęgnacja w gabinecie kosmetycznym – zabieg złuszczający do korygowania niedoskonałości skórnych.Czy stopy zdradzają nasz charakter?

mgr Martyna Mrozek
Prawidłowy rozwój i pielęgnacja stóp małego dziecka
 


Dziecięce stopy, choć wizualnie prawie takie same, nie są pomniejszonym odbiciem stóp dorosłego. Stopa dziecka znacznie różni się od dojrzałej stopy rodziców. Niemowlęta nie mają sklepień, ich duży palec charakterystycznie odstaje, a wnętrze stopy wypełnione jest tkanką tłuszczową, która zaczyna zanikać około drugiego roku życia za sprawą pierwszych kroków. Podczas rozwoju chrząstki stóp są miękkie, a twardnieją w kościec dopiero od około 6 roku życia, przybierając swą ostateczną formę w wieku 13–14 lat.

Na co należy zwrócić uwagę, aby zadbać o pra­widłowy rozwój stóp i paznokci naszych pociech i nie doprowadzić do zniekształceń w przyszłości? Poniżej kilka wyznaczników, o których rodzice nie mogą zapomnieć.

Buty
Jesteśmy zmuszeni do chodzenia po niena­turalnych i twardych podłożach takich jak beton, co powoduje konieczność zapewnie­nia stopom dodatkowej amortyzacji i stabili­zacji w formie buta. Jednak do prawidłowego rozwoju, stopy dziecka potrzebują swobo­dy.
Dlatego też, nie należy krępować ich ruchów, poprzez zbyt wczesne zakładanie niemo­w­lęciu obcisłych skarpetek, śpio­chów czy butów. Zwracamy uwagę na odpowiednie obu­wie, ponieważ rozwój stopy będzie uza­leż­niony od nich. Jeśli stópki dziecka zbyt wcześnie uwięzimy w bucie mogą one ulec deformacji. But powinien być wygodny i chronić stopy przed urazami.

Pierwsze buciki kupujemy, gdy dziecko samodzielnie chodzi. Dziecko nie powinno nosić butów po starszym rodzeństwie, ponieważ używany but może stopę w nie­właściwy sposób ufor­mo­wać. Nie należy kupo­wać obuwia na tzw. pa­tyczek, ponieważ musimy dopasować nie tylko długość ale też szerokość buta. Dzie­cko powinno przy­mierzyć oba buciki, stanąć w nich i przejść kilkanaście kroków. Buty nie mogą być za małe ani za duże, odległość od końca naj­dłuższego palca do końca obuwia powinna wynosić ok. 1 cm. Należy zwrócić uwagę czy but jest dostatecznie szeroki, dziecko w bucie powinno swobodnie po­ru­szyć pal­cami. Cholewka buta nie powinna krę­pować ruchów w kostce.
Pomocna w wy­borze prawidłowego rozmiaru buta będzie samodzielnie wykonany ze sztywnego pa­pieru szablon (dziecko stoi
w lekkim rozkroku i równomiernie obcią­ża stopy, wówczas należy odrysować dokład­nie kształt stopy i go wyciąć). Można taki
wzór wyko­nywać co 3 miesiące i sprawdzać jak rośnie stopa naszego dziecka. Należy pamiętać, że zaczerwienienia czy otarcia
w obrębie stóp mogą świadczyć o zbyt cias­nym lub źle do­pasowanym obuwiu. Dobrej jakości obuwie posiada następujące cechy:
- wykonane z naturalnych materiałów ze skóry lub zamszu zapewnia wygodę i prawidłową termoregulację,
- miękkie wnętrze bez twardych i przebiegających w niewłaściwym miejscu szwów pozwoli uniknąć podrażnień w obrębie delikatnej skóry dziecka,
- wyjmowane wkładki pozwalają na kon­trolę wzrostu stopy,
- bieżnik zabezpieczający przed poślizg­nięciem,
- giętka część buta przeznaczona na przodostopie,
- szeroki i wysoki czubek buta pozwala na swobodne poruszanie palcami,
- buty sznurowane umożliwiają dopasowanie do szczupłej jak i tęższej stopy.

Deformacją stóp może sprzyjać: zmuszanie dziecka do stawania czy chodzenia, kiedy mięśnie stóp nie są jeszcze przygotowane do dźwigania całego ciała, źle dobrane, niewygodne obuwie, otyłość dziecka.

Gimnastyka
Gimnastyka jest bardzo ważnym elementem rozwoju stóp, dlatego też w formie zabawy wraz z dzieckiem można wykonywać na­s­tę­pujące ćwiczenie:
- chodzenie boso po nierównym naturalnym podłożu (trawa, piasek, gruby dywan),
- chodzenie na palcach i wyciąganie się jak najwyżej w górę,
- siedząc dotykanie podłoża naprzemiennie piętą i palcami,
- podnoszenie palcami z podłogi drobnych przedmiotów,
- zwijanie palcami np. ręcznika,
- kręcenia kółek stópkami,
- turlanie piłki stopami.

Masaż
Poprzez masaż również można wpływać na prawidłowy rozwój stóp. Wystarczy przy pomocy oliwki do pielęgnacji skóry dziecka wykonywać proste ruchy. Głaszcząc, deli­katnie masujemy całą stopę. Najpierw grzbie­tową i podeszwową stronę stopy, następnie każdy paluszek z osobna. Masaż nie powinien trwać dłużej niż 10 min.

Pielęgnacja
Stopy dziecka różnią się od stopy dorosłego człowieka. Stopy malucha wydają się płaskie, są krótsze, szersze i zwężają się ku pięcie, poduszeczka tłuszczowa na podeszwie maskuje wysklepienie. Łukowate wygięcie stopy zarysowuje się w 4-5 roku życia. Stopy dziecka pozbawione są takich zmian jak: modzele, odciski czy nagniotki, które są typowe dla stopy dorosłej. Skóra stóp dziecka nie wymaga więc stosowania specjalnych preparatów do ich pielęgnacji. Można zas­tosować ten sam kosmetyk, który używany jest do całego ciała malucha.

Paznokcie
Paznokcie obcinamy równolegle do ło­żys­ka paznokcia. Nie należy obcinać paznokci zbyt krótko i nadmiernie wycinać w kątach, ponieważ może to prowadzić do wrastania płytki paznokciowej i rozwoju zakażeń. Stopy dziecka należy dokładnie obser­wo­wać od pierwszych dni pojawienia się malu­cha na świecie. W życiu płodowym lekarz prowadzący zwraca uwagę na rozwój stóp, aby wcześnie wychwycić ewentualne wady. Ważna jest ciągła obserwacja naszego dziec­ka, ponieważ nieprawidłowości mogą poja­wiać się w okresie płodowym, jak i w okresie dzieciństwa i dorastania. Przykłady wad wrodzonych to: stopa końsko-szpotawa, przy­wiedzione przodostopie, stopa wydrą­żona, stopa piętowa, stopa płaska. Do wad nabytych zaliczamy: paluch kośla­wy, palce młoteczkowate, palce szponias­te, płaskostopie (podłużne, poprzeczne).
Należy pamiętać, że bardzo ważne jest aby leczenie rozpocząć jak najwcześniej, zaraz po urodzeniu. Zmiany nie leczone mogą się utrwalić i trudno je będzie zniwelować. W leczeniu deformacji stóp dziecka stosu­je się: ortopedyczne obuwie i wkładki, ćwi­czenia korekcyjne, gipsowanie kończyn, zabiegi chirurgiczne. W celu ustalenia czy dziecku potrzebne jest leczenie najlepiej udać się do lekarza specjalisty. Nie starajmy się korygować na własną rękę stóp naszego dziecka.