GAZETKA

Gazeta "Zdrowe Nogi" Nr: 30

Pobierz pdf
WstępPaznokcie – odbicie naszego zdrowiaPrawidłowy rozwój i pielęgnacja stóp małego dzieckaProfesjonalny gabinet pielęgnacji stóp – niezbędne inwestycje i wyposażenieZmiany w obrębie płytki paznokciowej wywołane urazamiJak zadbać o kondycję zimą?PEELING: regulowanie procesów odnowy komórkowej w naskórkuProfesjonalna pielęgnacja w gabinecie kosmetycznym – zabieg złuszczający do korygowania niedoskonałości skórnych.Czy stopy zdradzają nasz charakter?

dr n. med. Mirosława Gałęcka
Paznokcie – odbicie naszego zdrowia
 


Co robić gdy wrastają?
Paznokcie składają się z substancji rogowej (keratyna), która wy­rasta z łożyska paznokcia. Zdrowy paznokieć palca stopy rośnie przeciętnie od 0,5 do 2mm tygodniowo. Podczas gdy skóra zrzuca obumarłe komórki, to przy paznokciach martwe warstwy rogowe przesuwają się wzajemnie w 100–150 warst­wach. Jeśli w tej fazie wzrostu wystąpią zakłócenia np. uderzenie, choroba, czy niedo­bór odpowiednich składników, to ma to wpływ na wygląd paznokcia.

Wrastający paznokieć
Wrastające paznokcie i związane z tym narośle przy paznok­ciu należą do częstych dolegliwości. Podczas gdy normalnie pazno­kieć rośnie prosto to w tym przypadku rogi paznokcia wbijają się w miękką tkankę bruzdy, co może prowadzić do bolesnego podrażnienia czy też zapalenia wału paznokciowego. Dotknięte są tym najczęściej paznokcie dużych palców stopy. Głównymi przy­czynami tego nieprzyjemnego i przewlekłego problemu są źle rozło­żony ucisk, zmiany ortopedyczne stopy, ale też cechy dzie­dzi­czne, np. wyjątkowo długie palce stóp. Wrastanie paznokci może też nastąpić na skutek źle dobranego, niewłaściwego obuwia i niewłaściwej pielęgnacji paznokci (wycinanie rogów paznokcia).
Z powodu wrastających paznokci cierpią zarówno młodzi, jak i do­rośli. Najlepszą profilaktyką jest unikanie sytuacji opisanych wyżej.

Paznokieć boli – co robić?
Chirurgiczne metody usuwania wrastających paznokci, nowocze­sna, zachodnioeuropejska podologia uważa za błąd w sztuce. Zabiegi takie często nie przynoszą efektu terapeutycznego (często wręcz przeciwnie, po zabiegu paznokieć wrasta jeszcze mocniej), są bolesne i wymagają przynajmniej kilkudniowego zwolnienia le­kar­skiego z pracy. Ponadto tylko diabetyk wie, czym jest kolejna rana na stopie. Najnowszym wynalazkiem niemieckiej podologii są klamry drutowe VHO Osthold. Zrobione są one z materiału wykorzystywanego w aparatach ortodontycznych. Za pomocą haczy­ko­watych zakończeń, klamrę osadza się pod brzegi paznokcia. Zakła­danie klamry drutowej na wrastający paznokieć (nawet w przypad­ku zapalenia wału okołopaznokciowego) jest prawie bezbolesne.

Kiedy zakładane są klamry drutowe VHO Osthold?
• Profilaktycznie, w przypadku łagodnego wrastania paznokcia.
• W ciężkich przypadkach zapobiegają operacjom.

Zalety klamer drutowych?
• Natychmiastowe ustanie bólu.
• Uniknięcie bolesnych operacji – ważna zaleta nie tylko dla diabetyków.
• Nie przeszkadzają podczas chodzenia, nie ograniczają sprawności ruchowej.


UWAGA! Ważne dla pacjenta

Zabieg nałożenia klamry VHO Osthold może przeprowadzić specjalista pielęgnacji stóp. Niemniej nie każdy gabinet może oferować taką usługę. Zgodnie z polityką producenta klamer, zakładać je powinna wyłącznie osoba uprzednio prze­szkolona, posiadająca odpowiedni certyfikat. Kontakt do nich można uzyskać pod numerem telefonu 61 832-90-60 lub na www.zdrowe-nogi.pl.